Na stronie używamy plików cookie, pozostając na niej wyrażasz zgodnę na ich stosowanie. Więcej możesz przeczytać tutaj
Nasz sponsor
Przepisy wegetariańskie, Wegetarianizm, Ekologia
Menu:


Dlaczego przyczyny somatyczne?

Czy nasza nerwica ma podłoże somatyczne?

Mechanizm ataków paniki

Jak radzić sobie z atakami

Jak wyleczyć nerwicę

Jak samemu wyleczyć fobie

Lista niepokojących objawów

Czytamy morfologię krwi

Parę słów o diecie i niedoborach

Najczęściej mylone z nerwicą schorzenia i przypadłości:

Niedobór magnezu

Niedobór omega 3

Niedoczynność tarczycy

Przewlekłe infekcje

Niedobory cynku

Pasożyty układu pokarmowego

AlergiePomóż promować stronkęBardzo, ale to bardzo ogólny przegląd przez morfologię krwi. Należy pamiętać, że okresowe zmiany parametrów są czymś kompletnie normalnym i nie powinny budzić żadnego niepokoju. Dopiero jeśli wskaźnik zbliża się do granicy tolerancji powinniśmy zastanawiać się, co jest nie tak. Inna sprawa, że niektóre granice poprzesuwano ostatnio, przez co ludzie którzy powinni być leczeni są zostawiani samym sobie - ot, trochę sobie pocierpią, będzie więcej kasy na premie dla prezesów. I proszę pamiętać, że to co jest na tej stronie to jedynie bardzo ogólny przegląd przez wiedzę medyczną, sporo informacji zapewne nie pokrywa się z rzeczywistością, gdyż korzystałem z nieco starych podręczników - w żadnym wypadku wiadomości z internetu nie powinny służyć do diagnozowania sobie chorób. Jedynie lekarz ktory WIDZI pacjenta jest w stanie prawidłowo ocenić wynik badania. Interpretacja badań ma sens jedynie gdy na bieżąco można to konfrontować z tym, co się widzi.

Ważna rzecz - wyniki będą się zmieniać w zależności od tego, na jakim sprzęcie był wykonywany pomiar. Zawsze należy zwracać uwagę na zakres norm podany na wyniku. Proszę też pamiętać, że wymieniłem tutaj tylko kilka częściej spotykanych przyczyn zmian w obrazie krwi.

MCV czyli wielkość czerwonej krwinki. Idealna wielkość to 90. Jeśli jest zbyt wysoki, można podejrzewać niedobory kwasu foliowego, witaminy B12, schorzenia wątroby, szpiku kostnego, niedoczynność tarczycy albo po prostu dużą ilość młodych krwinek. Zbyt niski z kolei może między innymi świadczyć o schorzeniach nerek, długotrwałym niedoborze żelaza, zbyt niskiej ilości hemoglobiny czy chociażby zatruciu ołowiem.

MCHC - ideał to 34. Zbyt wysoki poziom może świadczyć o np. braku witaminy B12 czy kwasu foliowego albo o zaburzeniach hemoglobiny. Zbyt niski może świadczyć o niedoborze żelaza, zbyt niskiej zawartości hemoglobiny czy krwawieniach.

RBC - czerwone krwinki. Dla mężczyzn ideał to 4.9, dla kobiet 4.55

RDW - na ile krwinki różnią się między sobą wielkością. Z regułu porównuje się go z MCV. Jeśli MCV jest w normie a RDW podwyższony, może to być początek niedoboru witaminy B12, kwasu foliowego czy żelaza. Jeśli obydwie są podwyższone, może to być np schorzenie wątroby, niedobór kwasu foliowego czy witaminy B12 (późniejsze stadium). Podwyższone RDW wraz z obniżonym MCV może świadczyć o niedobrze żelaza czy anemii związanej z rozpadem krwinek.

WBC - białe krwinki, nasza obrona przed schorzeniami. Optimum to 7.3. Zbyt niski czy zbyt wysoki poziom może świadczyć o tysiącu różnych schorzeń. Ogólne, jeśli mamy poniżej 5, jest to sygnał do podniesienia - z brakiem odporności nie ma żartów.

HGB, hemoglobina. U mężczyzn optimum to 16, u kobiet 14. Wysoki poziom zdarza się rzadko, dotyczy wrodzonych wad serca czy zaburzeń hormonalnych. Częściej spotyka się zbyt niską, z powodu złego odżywiania (żelazo, kwas foliowy, witamina B6, B12), zatrucia ołowiem, utraty krwi, przewodnienia organizmu czy schorzeń nerek

HCT. hematokryt, optimum dla kobiet to 42, dla mężczyzn 46. Zbyt wysoki występuje np przy odwodnieniach czy przy zwiększeniu zapotrzebowania na tlen (typowe dla np alpinistów czy przy przewlekłych chorobach płuc). Zbyt niski może świadczyć o anemii czy... ciąży.

MCH - ideał to 30. Powyżej 34 świadczy najczęściej o anemii wywołanej niedoborem kwasu foliowego czy witaminy B12, Poniżej 26 - utrata krwi, brak żelaza.