Niedobór magnezu a depresja i nerwica

Najczęstsza przyczyna nerwic i depresji. Serio. Myślę, że co najmniej połowę przypadków leczonych latami przez lekarzy możnaby wyleczyć dosłownie paroma tygodniami odpowiedniej suplementacji magnezu. Dlaczego się tego nie robi? O, to jest dobre pytanie! Bo… to jest tanie?

Magnez jest jonem wewnątrzkomórkowym, dlatego oznaczanie jego poziomu we krwi jest kompletnym nieporozumieniem – można w ten sposób wykryć co najwyżej niektóre zaburzenia jego gospodarką, np w cukrzycy, albo niektóre skrajne niedobory. We krwi jest jedynie odrobina z całego naszego magnezu, reszta jest „schowana” w komórkach organizmu i w kościach.

Na początek może wyjaśnię, skąd biorą się niedobory. To że ze złej diety to oczywiste, ale dlaczego? Już odpowiadam. Przede wszystkim białe pieczywo. Biała mąka jest kompletnie pozbawiona składników mineralnych, w tym również magnezu. Przyjrzyjmy się zawartości biopierwiastków w 100 gramach chleba oraz w 28 gramach otrąb (otręby to to co zostaje po wyprodukowaniu białej mąki a co zazwyczaj się wyrzuca), w procentach dziennego zapotrzebowania: Chleb, 100 gramów: – 6% magnezu Otręby, znane jako śmieci, 28 gramów: – 43% magnezu Dla porównania, „niedobry” chleb z pełnego przemiału, 100 gramów: – 25% magnezu

Faktem jest, że otręby lekko utrudniają wchłanianie magnezu, ale faktem jest też, że bez nich organizm zużywa wapń i magnez z zapasów organizmu w procesie trawienia.

Druga przyczyna to wyjałowienie gleb, coraz mniej i mniej magnezu jest w produktach które spożywamy. Rolnik produkuje byle więcej, byle taniej, my też nie patrzymy specjalnie na jakość.

A najistotniejszą chyba przyczyną zaniku magnezu jest picie kawy, herbaty, coli i napoi gazowanych. One wypłukują go w tempie ekspresowym.

Jak wygląda postępujący niedobór? Na początku wszystko jest OK, jesteśmy młodzi, jemy w miarę dużo w miarę zdrowo, nie pijemy kawy, nie pijemy coli (no… teraz dzieciaki piją na potęgę, za moich czasów tego nie było). Mamy pewien zapas magnezu w organizmie, u zdrowego człowieka wynosi on około 30 gramów. Wypłukujemy, wypłukujemy… stopniowo nasycenie spada. Dużo wypłukać nie możemy, organizm zaczyna uruchamiać mechanizmy obronne, ale cudów nie ma – jeśli więcej tracimy niż zdobywamy, stopniowo braki się pogłębiają, tracimy po 20-30 mg dziennie. W końcu, po kilku czy kilkunastu latach mamy – załóżmy – tylko 15 gramów magnezu. Zaczyna się ostra jazda o której zaraz napiszę, ale proszę zapamiętać tę liczbę – 15 gramów. Zapewne nie jest ona trafna, ale to nieistotne, dość obrazowo pozwoli mi przedstawić potem problem suplementacji.

No dobra, może w końcu opiszę objawy niedoboru magnezu:
– przede wszystkim utrata witalności, złe samopoczucie, budzenie się bez energii
– w dalszej kolejności przychodzi nerwica i depresja – tak, one w zasadzie zawsze pojawiają się przy niedoborach magnezu
– przy naprawdę poważnych niedoborach zaczynają się problemy ze strony układu nerwowego – „skakanie” mięśni, nagłe odczucia ciepła na skórze, wrażenie iż coś łazi nam po skórze głowy, charakterystyczne skakanie powieki, ale tu uwaga – one nie są „dowodem” na niedobór, występują też w wielu innych przypadłościach
– bardzo spada odporność na infekcje
– zaburzenia rytmu serca – nagle nasze serce jakby „zwija się” i czujemy, że na chwilę, jedno bądź dwa uderzenia przestaje pracować bądź pracuje za szybko
– wraz z utratą magnezu spada też poziom potasu, co doprowadza do takich objawów jak strzelanie stawów czy zaburzenia pamięci

Oczywiście objawy takie występują też przy wielu innych chorobach czy niedoborach, więc ich obecność nie jest 100% pewną diagnozą, ale gdy pojawią się przy niedoborze magnezu, świadczą o tym, że mamy go w organizmie naprawdę mało.

Przede wszystkim, czekolada czy orzeszki nie wystarczą – nie przy tak ostrych niedoborach. Jeśli przez 10 lat wypłukiwaliśmy sobie jakiś pierwiastek z organizmu, nie uzupełnimy tego braku w tydzień czy dwa, a już na pewno nie paroma czekoladkami. Trzeba niestety potuptać do apteki i kupić magnez z witaminą B6, najlepiej od razu parę opakowań. Albo na allegro kupić tani jak barszcz farmaceutyczy chlorek magnezu, a z apteki witaminę B complex.

Teraz trochę matematyki, załóżmy że jedna tabletka zawiera około 50 mg magnezu. Nasze zapotrzebowanie na ten pierwiastek wynosi co najmniej 300 mg / dobę. Piszę co najmniej, bo osoby poddane silnemu stresowi (np nerwicowcy), sportowcy czy ludzie pijący dużo kawy mają znacznie większe zapotrzebowanie, w sytuacjach ekstremalnych czasem nawet do 1000 mg / dzień. Załóżmy jednak, że potrzebujemy „tylko” 300 mg. W żywności dostarczymy sobie powiedzmy 200 mg, mamy więc 100 mg niedoboru. Jeśli ustalimy dawkę na 6 tabletek dziennie, wchłoniemy nieco ponad 200 mg magnezu. W efekcie w osoczu zostaje nam raptem 100 mg magnezu nadmiaru, który zostanie osadzony w komórkach. Jeśli mamy teraz 15 gramów niedoboru, łatwo wyliczyć, że uzupełnienie magnezu potrwa… 150 dni. I to przy założeniu, że całe 200 mg zostanie odłożone w komórkach, a tak naprawdę odkłada się mniej niż połowa. Tak, niemal pół roku przy fantazyjnych założeniach idealnego wchłaniania. A co by było, gdybyśmy zastosowali „zalecaną” dawkę 1 tabletki / dzień? Zapewne doszlibyśmy do wniosku, iż suplementacja magnezu nic nie daje i ludzie którzy mówią że im pomógł bajki opowiadają. Jako że zarzucano mi w tym aspekcie przesadę, podaję link do badania, w którym pół roku suplementacji nie wystarczyło, by u każdego pacjenta wyrównać poziom magnezu wewnątrzkomórkowego:

//circ.ahajournals.org/content/102/19/2353.full

Mała uwaga odnośnie suplementów. Jeśli na opakowaniu pisze „jedna tabletka zawiera 500 mg zwiazku magnezu” albo „aż 500 mg”, trzeba popatrzeć dokładniej. W 500 mg mleczanu magnezu (popularny suplement) jest zaledwie 50 mg czystego magnezu – więc sądząc, że zażywamy aż 500, tak naprawdę jemy tylko 50. Niby głupie, ale naprawdę wiele osób już się na to złapało i pytali mnie potem, czemu to nie działa.

Jak widać, suplementować przy ostrych niedoborach trzeba naprawdę solidnie, najlepiej odstawić na ten czas kawę, herbatę czy napoje gazowane. Górna bezpieczna dawka magnezu z witaminą B6 wynosi 500 mg, ale powyżej 300 mg już nie będziemy wchłaniać, tu nie ma zastosowania zasada „im więcej tym lepiej”. Sugerowałbym 6-8 tabletek / dziennie w porcjach po 2 tabletki przez pierwszy tydzień czy dwa, potem można zejść do 4-6 tabletek. Główne zagrożenie tutaj to witamina B6, która w zbyt dużych dawkach jest toksyczna. Już po tygodniu – dwóch powinniśmy poczuć bardzo wyraźną różnicę, powinny zacząć zanikać objawy takie jak skakanie mięśni, powiek, poranne zmęczenie.

Suplementacja powinna trwać przynajmniej miesiąc, najlepiej dwa. Potem można przestać brać tabletki i zacząć zdrowo się odżywiać. Ważne jest, aby odstawiać tabletki stopniowo – organizm przyzwyczajony do dużych dawek suplementu „zapomni”, jak się wchłania magnez z żywności.

Bardzo fajnym „trickiem” są kąpiele w siarczanie magnezu, czyli soli Epsom – można to kupić za jakieś śmieszne pieniądze na allegro, ja kupowałem po prostu w sklepie chemicznym, upewniając się że jest to produkt odpowiedniej czystości. Nalewamy wannę gorącej wody, sypiemy do niej całą szklankę siarczanu, kładziemy się i spokojnie leżymy, czekając aż się wchłonie. Uwaga – w takiej wodzie mydło nie będzie się mydlić.

Parę zasad bezpieczeństwa:

– powinniśmy jednoczesnie z magnezem brać wapń, nadmiar jednego z tych pierwiastków w osoczu potrafi wypłukać „konkurencję”. Pomiędzy dawką magnezu a wapnia powinna być przynajmniej godzina różnicy, inaczej jedno zablokuje przyswajanie drugiego
– potas – warto pić sok pomidorowy w czasie kuracji magnezem, starczy pół litra dziennie, ale lepiej więcej, można też jeść dużo bananów.
– witamina B complex – 2 tabletki dziennie tej najtańszej wystarczą. Chodzi o to, że organizm wypłukując nadmiar witaminy B6 jednocześnie wypłucze inne witaminy z grupy B
– osoby z niewydolnością nerek nie powinny poddawać się terapii takimi dawkami suplementów, jako że może to skończyć się nieprzyjemnie. Nic zagrażającego życiu czy zdrowiu, ale strachu się człowiek naje.
– jeśli wystąpią jakieś objawy przedawkowania, typu zaburzenia oddychania, do lekarza czy na pogotowie, bez kombinowania. Co prawda mamy o wiele większą szansę że umrzeny na skutek alergii otwierając paczkę orzeszków, niż że przedawkujemy magnez takimi dawkami o jakich piszę, ale na wszelki wypadek wspomnę o tej ewentualności. Zawsze może się trafić ktoś, kto myśli inaczej i zje np 50 gramów magnezu, zamiast 50 miligramów. Kiedyś jeden niezbyt rozgarnięty użytkownik na forum chciał uzupełniać siarkę, bo dowiedział się, że to zdrowe. I kupił… siarkę, taką zwykłą jak do zabaw pirotechnicznych. To trochę tak, jakby uzupełniać żelazo gwoździami. Dobrze że spytał o dawkowanie, bo jakby to zjadł mógłby mieć poważne problemy zdrowotne.

Na koniec kilka słów o witaminie D3. Bez niej nie przyswoimy tego minerału. Ale z drugiej strony – jej zażycie sprawi, że zostanie on błyskawicznie zużyty do jej aktywacji. Jeśli ktoś ma niski poziom magnezu, w ciągu kilku godzin od jej zażycia mogą pojawić się bardzo silne objawy niedoboru, a także wynikającego z tego nadmiaru wapnia we krwi. Objawy to zatwardzenie, nerwowość, napięcie mięśni, częstomocz. Trzeba wtedy zrezygnować na jakiś czas z D3 i jeść magnez w większych dawkach. Nie jest prawdą, co można gdzieniegdzie w internecie przeczytać, że trzeba jeść 10 000 jednostek D3 dziennie albo nawet więcej. Przy tej witaminie zależność stężenia we krwi do stanu zdrowia przypomina parabolę – bardzo niski poziom oznacza wysokie ryzyko śmierci, potem wraz ze wzrostem spada ono, ale dość szybko znowu zaczyna rosnąć – okazuje się, że suplementacja dawkami rzędu 10 000 jednostek może być bardziej szkodliwa, niż niedobór.